/Files/images/pitanie-serdze_490_310.jpg

ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ ДЛЯ ДІТЕЙ

Почувши формулювання «здорове харчування для дітей», багато хто з дорослих разом зі своїми дітьми трохи під упадають настроєм. Одразу здається, що це щось несмачне, нудне. Ми знаємо, як подолати цю ситуацію та зробити так, щоб смачна та корисна їжа для дітей стала основою і щоденного, і святкового раціону.

Правильне харчування для дітей — починаємо з психології

Усі ми добре розуміємося на теорії — знаємо, який «прикорм» вводити в півроку або в рік, що малюку 3 років не можна давати сосиски, готові торти та чіпси, але грішимо. Насправді потрібно починати передусім із власного прикладу. Ніколи ви не умовите дошкільнят з’їсти суп із броколі, поїдаючи еклери та запиваючи їх колою. Діти в усьому беруть приклад зі своїх батьків.

Правило номер один — збалансоване харчування для дітей має гармоніювати з їжею для дорослих, в ідеалі всі повинні вживати однакові страви (якщо вік уже дозволяє).

Для того, щоб правильно сформувати щоденне меню, варто врахувати базові правила здорового харчування:

НІ зайвому цукру. Прості вуглеводи роблять настрій хвилеподібним, характер — примхливим, можуть провокувати проблеми із зайвою вагою. Особливо підступний прихований цукор у «корисних» солодких йогуртах, готових сніданках, промислових ласощах. Замість пластівців у нудотно-солодкій глазурі на сніданок зваріть вівсянку на плиті або в мультиварці. Підсолодити можна медом (якщо немає алергії!), сухофруктами.
Їсти часто й потроху. Обов’язково збирайте на прогулянку для дитини здорові перекуси. Візьміть із собою домашнє корисне печиво чи бутерброд, фрукт, почищену моркву.
Належна кількість чистої води. Стежте за тим, щоб дитина пила достатньо рідини. Інакше можливі головний біль, швидка стомлюваність, розсіяна увага.
Баланс білків, жирів, вуглеводів. Складіть для себе таблицю сполучуваності та повісьте на холодильник. У кожному прийомі їжі має бути білок (м’ясо, риба, молочні продукти), складні вуглеводи (каші, макарони з твердих сортів пшениці, хліб з цільного зерна), жири (трохи оливкової олії або вершкового масла), клітковина (сирі овочі в достатній кількості).
Систематизувавши розуміння, годувати дітей правильно буде набагато простіше. Але часто сім’ї стикаються з проблемою: цілковите неприйняття здорового харчування, бажання поласувати чимось шкідливим. Найефективніший спосіб змусити полюбити, наприклад, овочі — залучати малюків і дітей старшого віку до процесу. Це вибір яскравих свіжих овочів у супермаркеті, цікава розповідь про те, чим корисний той чи інший продукт, а вдома — приготування смачної та корисної страви. Така гра формує здорові звички з дитинства, об’єднує родину незабутніми хвилинами, проведеними разом.

Здорове харчування дитини

Саме тепер починають формуватися харчові звички, які залишаться з маленькою людиною на довгі роки, до свідомого віку. Основні принципи на даному етапі:

· 4 прийоми їжі на день;

· їжа — варена, тушкована, запечена, приготована на парі;

· тепла та свіжа їжа в будь-який прийом;

· достатня кількість каш із необробленого зерна (гречки, пшона, вівсянки);

· співвідношення жирів, білків, вуглеводів 1:1:4;

· загальна калорійність — 1000 ккал;

· обов’язковий перекус — полуденок (кефір із домашнім печивом, печене яблуко);

· корисні жири — в кашу додавайте вершкове масло високої якості (більше ніж 80 % жирності), пів чайної ложки оливкової олії;

· суп на обід — найкраще рішення.

Корисне харчування для дітей не обов’язково має бути нудним. Щоб цього уникнути, не готуйте страви з запасом. Навіть дорослій людині набридне їсти протягом тижня той самий суп. Щоб спростити щоденну підготовку, заморожуйте домашні напівфабрикати. Наприклад, овочевий або курячий бульйон у формах для льоду, тюфтельки з індичого фаршу. Кашу на ранок допоможе зварити незамінна помічниця мультиварка — не лише для наймолодшого члена сім’ї, але й для інших домочадців. Постійно тримайте напохваті чисту негазовану воду та домашній компотик.